Je úroková sazba u hypotéky skutečně to nejdůležitější?

Je úroková sazba u hypotéky skutečně to nejdůležitější?

Není pochyb o tom, že prakticky každý mladý člověk sní o tom, že bude mít vlastní dům či byt. A je to pochopitelné. Nebude se tak muset bát, že mu majitel neprodlouží smlouvu a bude mít také mnohem volnější ruku, co se týče nejrůznějších úprav.

Ceny nemovitostí jsou však tak vysoké, že pro mnoho lití to zůstane jenom snem. Jistě, jedná se o omezenou komoditu, která je navíc velmi žádaná. Stavba domu samotného také rozhodně není zadarmo. Avšak to nic nemění na tom, že většina obyčejných lidí si je zkrátka nemůže dovolit, ne bez mnoha let šetření. A do té doby bude vysněný dům nebo byt prodaný.

hypoteka2

Naštěstí existuje řešení v podobě hypotéky. To je účelová půjčka, určená ke koupi nebo rekonstrukci konkrétní, předem dané nemovitosti. Je poskytována jak bankami, tak nebankovními společnostmi, a je jí mnoho typů. Ty se liší jak podmínkami, které musí žadatel splňovat, tak výší úroků a jiných poplatků.

Je samozřejmé, že člověk chce tu, která je nejlevnější. Je to pochopitelné, avšak jak poznat, která to je? Ukazatelem, který používá většina lidí, je úroková sazba americkahypoteka.cz. Díky ní si můžeme vypočítat, o kolik více zaplatíme oproti tomu, kolik peněz jsme dostali. A je samozřejmé, že zaplatíme víc, přeci jen, ani poskytovatel to nedělá zadarmo.

hypoteka4

Je to však celá částka navíc? Jen málokdo si uvědomuje, že výše úroku není až tak vypovídající, jak se nám snaží reklamy namluvit. Je totiž potřeba uvážit i další faktory.

Jedním z těch důležitých, avšak často opomínaných, je RSPN, tedy roční procentní sazba nákladů. A právě ta tvoří často největší částku, kterou zaplatíme navíc. Co je platné, že úrok je pouhá 3 %, když výše RSPN je 13 %?

Dalším, na co je třeba se podívat, jsou nejrůznější poplatky. Za co vše se zde platí? A jaké jsou ty částky? V případě, že nebudeme opatrní, mohou nám i tyto pěkně narůst.

Je tedy dobré si řádně vše pročíst a spočítat, než se pro některou rozhodneme. Vyhneme se tím budoucím ošklivým překvapením.