Zaměstnání a studium – Dá se vůbec obojí dohromady zvládnout?

Zaměstnání a studium – Dá se vůbec obojí dohromady zvládnout?

Máte zaměstnání ale chcete si ještě doplnit vzdělání a tak začínáte studovat? Jak se dá práce a studium skloubit dohromady? A lze to vůbec? 

Zaměstnání a studium – Dá se vůbec obojí dohromady zvládnout? 

Nejen dospělí lidé, kteří mají zaměstnání, ale i mladí studenti vysokých škol musí často řešit zapeklitou věc. Jak se dá vlastně skloubit dohromady práce se studiem? Je jedno, zda studujete a jen si k tomu přivyděláváte nebo již jste dospělí, máte rodinu, práci a do toho začínáte studovat. Spojit dvě náročné aktivity dohromady a nezbláznit se z toho, není vůbec snadné. Ovšem pokud se naučíte dobře si organizovat čas, můžete uspět. 

učení a práce

Ze školy do práce a naopak 

Dnes si přivydělává řada mladých studentů, často si i dospělí zaměstnaní lidé chtějí doplnit vzdělání a tak se rozhodnou k práci přijmout ještě závazek nové školní docházky. Určitě máte dvě možnosti, můžete si zvolit dálkové a kombinované studium nebo to denní. Záleží na tom, jak náročnou práci máte, zda máte rodinu a podobně. U lidí, kteří pracují na plný úvazek a mají už i svou rodinu a děti, je nejlepší variantou a také obvykle jedinou možnou studium dálkové. Mladí lidé bez závazků pak obvykle volí denní studium a k tomu brigádu. Práci lze vykonávat v odpoledních hodinách, o víkendech nebo v noci, ale pozor, cokoliv, co děláte se, nesmí odrážet na tom, v jaké jste pak kondici. 

práce a studium

Může to být náročné a můžete mít pocit, že se to nedá zvládnout, ale určitě dá. Je ale třeba umět si naplánovat čas. Dá se totiž využít každé minuty k tomu, abyste uspěli. Pozor ale na to, abyste se neučili nebo nepracovali po nocích místo toho, abyste nabírali síly a spali. Z celého dne si odečtěte čas na spánek a pak zbytek času vhodně rozložte mezi práci a studium. 

Zkuste se domluvit 

Pokud spolu lidé komunikují, mohou na mnoha věcech domluvit. Zkuste to také. Poproste profesory o čas navíc a dobře to zdůvodněte, doma se zase můžete domluvit se zbytkem rodiny na hlídání pro děti nebo je poproste o ohleduplnost. Pokud pracujete na plný úvazek, seznamte svého vedoucího se situací. I zaměstnanci mají nárok na doplňování znalostí, možná to naopak i u vás v práci uvítají a budou se vám snažit vyjít maximálně vstříc. 

Všechny náročné překážky můžete překonat, jen si dejte pozor, abyste si toho nenakládali moc.