Voňavé vánoční dekorace, které vyjdou na pár korun

Voňavé vánoční dekorace, které vyjdou na pár korun


Před Vánocemi se jistě v každé rodině najde několik pomerančů nebo citronů. My vám poradíme jak si z nich vytvořit jednoduchou a voňavou dekoraci, která provoní celý byt. Kromě toho, že krásně voní, navíc dobře vypadají a domovu dodají tu pravou vánoční atmosféru.
 
Pokud se vám nechtějí vytvářet složité dekorace, stačí vzít několik pomerančů, do kterých za pomoci škrabky vytvoříte nejrůznější ornamenty. Do vyrytých částí pak stačí zapíchat několik hřebíčků. Hřebíček podtrhne vůni citrusů a barevný kontrast výrazného ovoce a tmavých tónů hřebíčku zapůsobí. Takto nazdobené ovoce stačí umístit do proutěného košíku, na skleněný talíř a doplnit dalším kořením v podobě skořice, badyánu, vlašskými ořechy, šiškami nebo smrkovými větvičkami.
Pomeranč s anýzem
 
Pomerančovou kůru nemusíte vyhazovat, ale snadno z ní můžete vyříznout různé tvary, které se dají usušit a později navěsit na ozdobnou šňůrku a vytvořit barevný řetěz nebo usušenou kůrou ozdobit smrkové větvičky. 
 
Pokud toužíte po sušených citrusových plátcích, nemusíte je kupovat v obchodě, ale stačí pomeranč nakrájet na přibližně půl centimetrové plátky, které usušíte v troubě při teplotě přibližně 50 stupňů. Podobným způsobem můžete připravit krom pomerančů i plátky citrónů, limet nebo grapefruitů. Získáte tak směs barevných variací, které můžete různě namíchat.
 Vánoční výzdoba
Plátky citrusů můžete připevnit na smrkové větvičky ve váze či z nich vytvořit pestrobarevný věnec na dveře. Velmi dobře bude vypadat s hvězdičkami badyánu, sušenými jablíčky nebo tyčinkami skořice. Takto vytvořenou dekoraci pak stačí dozdobit větvičkami z jehličnanů, sušenou slámou nebo slaměnými ozdobami. Stejně tak si můžete ze sušených citrusů vytvořit dekorativní řetězy, které stačí dozdobit šiškami nebo skořápkami z ořechů. Pokud přidáte navíc i celou skořici, badyánové hvězdy a další ozdoby vytvoříte působivou dekoraci.