Pokud trestat tak okamžitě po prohřešku

Pokud trestat tak okamžitě po prohřešku

Na psa jakékoliv opožděné trestání nemá žádný vliv. Pes si pamatuje své konání jen asi minutu dozadu. Pak už mu nebude jasné, co provedl. Trest si nedokáže nijak přiřadit ke svému konání.
Co tedy udělat při takovém infarktovém návratu domů?
výcvik psů
Jak to vnímá pes? Pes si sice nepamatuje, že něco vykonal, ale pamatuje si stav, jaký byl a jaký je. Když na vás pozná, že se zlobíte a že příčinou jsou ony změny, dojde mu, že je něco špatně. Sklopí uši dozadu, nepřítomným pohledem kouká někam do strany. Nebo oči jakoby zasune dolů a přikrčeně vás pozoruje. Klasické psí oči, nebo výraz: „Já za to nemůžu, to tady proletěla taková divná věc…“ Vinu jakoby svaluje na někoho jiného, nepřítomného. Co s ním dělat?
rottweiler na vodítku
Nekřičte, v žádném případě jej nebijte. Psík má takový výraz a postoj, protože vám chce sdělit, že je mu jasné, že je tady něco špatně. Moc dobře ale nechápe, že vinu svalujete na něj, ale tím, že neutíká, je sám zvědavý co se bude dít. Přiveďte jej na místo činu a důrazným hlasem (neznamená, že musíte křičet) na něj mluvte. Musí pochopit, že se vám to nelíbí. Tvařte se ukřivděně, dotčeně. Dávejte najevo, že vás zklamal. Pes rozeznává vaši mimiku. Po pokárání od něj odejděte. Nikde ho nezavírejte. Dejte mu pak šanci vás pozorovat, že musíte věci uklidit a pokoj dát do pořádku, místo toho abyste si hrál jako obvykle s ním.  Nedávejte mu pamlsky.
Později je možné zařadit nějakou dramatickou pauzu. Odejděte na pár minut do jiné místnosti. Aby vás neviděl. Tvařte se jako by tam nebyl. Ano, je to trochu citové vydírání, ale moc jiných šancí stejně nemáte.
Později, když se vrátíte, můžete být zase tím hodným páníčkem. To co bylo, si už pejsek stejně nepamatuje.
lovecký pes
A proč tyhle věci psi dělají? Nudí se. Mají v sobě přebytek energie. Určitá pomoc je v tom, před vaším odchodem do práce jej co nejvíce unavit aktivním vyvenčením spojeným s nějakou hrou. Házejte mu míček, nechejte jej aportovat. A můžete si být jistí, že zatímco vy pojedete do práce, pejsek zaleze do pelechu a bude spát.