Na co myslet při koupi ojetého vozu?

Na co myslet při koupi ojetého vozu?

Pojďme si hned na úvod ujasnit, že jsme při koupi ojetého automobilu vždy vystaveni rizikům. Auto prostě není nové a my si nikdy nemůžeme být na sto procent jisti jeho technickým stavem nebo jeho minulostí. Přesto existují určité pomůcky, díky kterým můžeme ona rizika eliminovat.
motor fordu
1.       Než se vůbec do jakékoliv akce ohledně nákupu auta pustíte, popřemýšlejte, co od nového vozidla očekáváte. Máte velkou rodinu? Asi nebudete kupovat malý hatchback, ale spíše combi. Plánujete jezdit dlouhé trasy? V tom případě pro vás bude nejspíš výhodnější koupit auto s naftovým pohonem.   Pro někoho může být ideální volbou auto s automatickým řazením. Zkrátka uvědomte si, kdo a na co bude vůz používat. Podle toho se totiž liší technické parametry auta.
zobrazení rychlosti
2.       Od koho ojetý automobil vlastně koupíte? Zvolíte soukromou osobu nebo autobazar? Koupě vozu od soukromé osoby nemusí být vždy dostatečně ošetřena kupní smlouvou, z čehož plyne riziko neúspěchu při případné pozdější reklamaci. Při koupi vozu z autobazaru je zase vhodné pečlivě zvážit, jaký autobazar oslovíme. Čtěte recenze a zkušenosti jiných kupců. Zajímejte se o nabídku automobilů, o doplňkové služby autobazaru, ale i o prodejní praktiky. Zjistěte si, s jakou ochotou autobazar řeší případné reklamace a podobně.

3.        Na prohlídku vozidla si, pokud možno, vezměte člověka, který autům rozumí. Ideálně známého automechanika. Laik nikdy nemá šanci vidět a slyšet vše.

4.       Jeďte se s autem projet a vyzkoušejte úplně vše – řazení všech rychlostí, ruční brzdu…

5.       Ptejte se. Na minulost vozu, zda nebylo bourané. Samozřejmě zde nikdy nemáte jistotu, že vám prodejce po pravdě odpoví.

6.       Fajn, auto jste si vybrali a teď zbývá už jen podepsat smlouvu. Čtěte pozorně, pomalu a všechno. Nenechte se znervóznit netrpělivým podupáváním prodejce. Jde o vaše peníze.
svazek klíčů
7.       Při předání dokladů od vozidla si řádně ověřte, že doklady jsou všechny a skutečně patří k vašemu novému vozu.
Šťastnou cestu!