Dovolená s karavanem je pro mnohé z nás životním stylem

Dovolená s karavanem je pro mnohé z nás životním stylem

Strávit dovolenou na cestách s karavanem je klukovským snem mnoha dětských duší, realizovat v praxi se to však podaří jen některým. V dospělosti se tak trochu mění i priority, přichází sňatek, zakládání rodiny, na svět přijdou první ratolesti a pak se stává, že se dovolená odkládá na neurčito. Ti, kteří mají štěstí na manželky, jež s nimi sdílí i jejich zájmy, mohou předpokládat, že se karavan stane členem rodiny a putování v jeho útrobách i životním stylem.
zaparkovaný obytňák

I přes vyšší náklady je dovolená nezapomenutelným prožitkem

Největší překážkou je vždy pořizovací cena. Jistou možností jsou i vozy z půjčoven, ale tam jste mnohdy limitováni smluvními podmínkami, i když je konkurence v tomto směru poměrně značná a ta tlačí ceny dolů, a podmínky do přijatelných mezí, jak to jen jde. Smluvní záležitosti vždy pečlivě prostudujte, některé autopůjčovny vyžadují určitou praxi v řízení, nebo je zapůjčení podmíněno dosažením určitého věku.
Další nemilou věcí je vyšší spotřeba, přece jen to není osobní čtyřdveřový sedan, ale velká dodávka s odběrem kolem 12 litrů na stovku kilometrů. Jízda na dlouhé vzdálenosti se tedy poměrně prodraží a rozhodně za ni zaplatíte více, než za jízdu autobusem nebo vlakem.
jízda obytňákem

Životní styl i vášeň

I přes tato úskalí je však jízda s přívěsem nebo karavanem nezapomenutelným zážitkem pro dospělé i pro děti. Samotnou cestu lze považovat za dobrodružství a přímo za součást dovolenkového pobytu. Jednak jste svým vlastním pánem a sami si určíte optimální tempo, a pak je jízdní komfort nesrovnatelný s vlakovým kupé. Můžete téměř kdykoli a kdekoli zastavit, posvačit, odskočit si na toaletu, anebo přespat.    
Někteří lidé považují tento způsob dovolené přímo za svou vášeň a neumí si představit prožít ji jiným způsobem. Lze ji totiž skombinovat i s cykloturistikou nebo s vodáckým putováním. Karavan jednoduše uzamknete a po ukončení akce se do něj navrátíte – přece jen půjde o větší pohodlí, než pod stanem.