Chřipka: jak se vyhnout nákaze

Pokud nejste očkovaní proti jejím nejčastějším formám, s největší pravděpodobností byste měli v prvé řadě pracovat na své imunitě, protože právě váš imunitní systém je to, co dělá vaše tělo odolným vůči nemocem. Jak se však vyvarovat vystavování virů, které jsou všude okolo nás hlavně na podzim a na jaře? Máme pár tipů.

–          Chřipka kdysi trvala stejně jako nachlazení sedm dní. Ovšem dnes jsou veškeré její formy tak zmutované, že je možné takovým onemocněním trpět až tři týdny.

–          Virus chřipky se přenáší vzduchem, dotekem, ale i slinami. Můžete se například nakazit, pokud saháte na bankovky a hned nato na jídlo, které vzápětí konzumujete. Virus mimo hostitele dokáže přežít až tři dny.

–          Největší trable s epidemiemi chřipek nastávají při častých změnách počasí, avšak jeho vrchol je přechod mezi podzimem a zimou a zimou a jarem.

–          Chřipka oslabuje imunitní systém a je možné na ni dokonce zemřít. V České republice se jedná přibližně o dva tisíce lidí ročně, kteří zemřou na následek chřipky nebo na nemoc s chřipkou související.

–          Pokud máte oslabenou imunitu vy nebo vaše dítě, je dobré se proti chřipce nechat očkovat.

Jak nejčastěji chytíme chřipku?

Chřipka se nejčastěji přenáší z člověka na člověka. Proto je nejpravděpodobnější, že pokud dojde k nákaze, můžeme si za to sami. Nejčastěji totiž máme virus na rukou, a z rukou se dostane virus na obličej. Z obličeje je cesta do útrob těla velice snadná. Z toho důvodu se snažme si co nejvíce nesahat na obličej.

–          Průměrný člověk si na obličej sáhne čtyřikrát, ženy však sedmkrát (kvůli dlouhým vlasům). Riziko nákazy se saháním na obličej zvyšuje, proto bychom měli tento akt omezit.

–          Nakazit se můžeme, i když na nás někdo kýchne nebo zakašle.

–          Nakazit se můžeme z čehokoli, čeho se dotkneme – novin, potravin v obchodě, vodovodních kohoutků na veřejné toaletě, ale také z čehokoli doma, pokud máte v bytě nemocného.