Modré světlo a spánek

Modré světlo a spánek

Známe to všichni, do o večera trávíme pracovně čas na počítači a po večerní hygieně si konečně vlezeme do postele. Ale místo usínání si vezmeme do ruky mobil, projíždíme ještě emaily, poslední příspěvky na sociálních sítích, a než se nadějeme, hodina je v tahu. Potom, aby se nám lépe usínalo, pustíme si nějaký film, nebo video na mobilu a při jeho sledování po nějaké době usneme. Tohle je pravděpodobně to nejhorší, co můžeme pro svůj zdravý spánek udělat.

Spánek

Výzkumy totiž potvrdily, že ze všech umělých osvětlení, reaguje tělo právě nejhůř, v souvislosti se spánkem, právě na na modré světlo. Modré světlo vydávají obrazovky elektroniky, jako je televize, mobilní telefon či počítač. Pokud je tělo vystaveno tomuto světlu, myslí si, že je ještě den a snižuje hladinu melatoninu v našem těle. To má za následek to, že naše tělo se nepřipravuje na spánkový režim, jako by tomu mělo být. Usínání nám potom může trvat velmi dlouho, spánek nebude tak kvalitní, jak by měl být a ráno se budeme cítit unavení, jako bychom spali jen pár hodin.

Světlo

Jak proti tomu ale bojovat?

Zkuste změnit své zažité zvyklosti. Ze začátku to nepůjde snadno, ale po pár týdnech už se vám z nových zvyků stane rutina a ani nebudete vnímat, že něco děláte jinak. Stanovte si přesný čas, kdy vypnete elektroniku, a veškerou práci či sledování internetu odložíte na zítra. Místo projíždění příspěvků před spaním si přečtěte knihu nebo časopis na téma, které vás zajímá. Uděláte tím i něco pro sebe, dozvíte se více o zajímavých tématech, aktuálním dění a rozvíjíte svou slovní zásobu. Zbavte se zvyku usínat u televize nebo zapnutých videí. Místo toho zkuste usínat u podcastu, ASMR zvuků, nebo relaxační hudby. Můžete také pro usínání využít své sluchátka, a pustit si do nich například zvuky deště nebo šumění moře.

Pokud přece jen bojujete s tím, že se vám nedaří své zlozvyky měnit, pokuste se alespoň co nejvíce zmírnit jejich dopady. Na svém mobilu i počítači si můžete nastavit noční režim, který omezí produkci modrého světla. Nebo zkuste využít brýle proti modrému světlu, které si nasadíte, pokud se budete dívat do obrazovky, která toto světlo vyzařuje.