I když v Austrálii nemají Babiše

I když v Austrálii nemají Babiše

Dost možná budete mít ještě v živé paměti názory našinců na řepková pole. Kolikrát jenom byla tato v našich končinách pranýřovaná! Jakmile se ony jasně žluté plochy začaly objevovat ve velkém měřítku, protože bylo potřeba zajistit nepopulární a drahou biosložku do paliv a pohonných hmot, hned byl kdekdo nakrknutý na ony hamižné pěstitele, kteří se věnovali řepce na úkor jiných plodin. A později se k nim přidali i ti, kdo někdy tvrdili a někdy i dokládali, jak jsou ony přehnaně rozlehlé a hojné lány přírodě škodící, jak je jimi krajina enormně jednostranně zatěžovaná…

Nemohu posuzovat relevantnost takových názorů. Mohu pouze konstatovat, že tu tyto byly. A možná i dnes jsou, pouze zastíněné jinými, závažnějšími tématy. I když se někomu mohou taková žlutě kvetoucí pole líbit, vyvolala u nás notnou kontroverzi.

pole řepky

Ale co když někdo z našinců v současné době podlehne touze cestovat a neskončí nikde blíž než v Austrálii? Pak někoho takového údajně může překvapit i to, jak se v oné vzdálené zemi těší právě řepková pole popularitě. V australských státech Nový Jižní Wales a Victoria, kde je řepka pěstována, si prý lidé pohled na žluté lány mimořádně oblíbili, a nejen že se na ně dívají, ale také si na nich rádi pořizují své fotografie.

Čímž turisté oddávající se právě tomuto štvou místní farmáře, jimž vstupují ve snaze vyfotit se v řepce na jejich pozemky a nejednou z těchto soukromých pozemků dokonce odmítají odejít, a to i po výslovné výzvě. Turisté kvůli selfie s řepkou také nebezpečně parkují na silnicích, stříhají ploty… A podle farmářů také hrozí, že tam zavlečou nemoci dobytka.

žena v řepce

Turistická organizace Nového Jižního Walesu prostě učinila z řepkových polí trend a atrakci. A turisti tam dělají jako diví.

A protože je cestování i zdrojem inspirace, je možné, že nám Austrálie nabídla opožděné řešení. Kdybychom zavedli podobný trend dříve u nás, nemuseli jsme si stěžovat na hamižnost Babišova Agrofertu. Nadšení turisté by to vyřešili za nás.