Čtěte dětem dvacet minut denně!

Čtěte dětem dvacet minut denně!

Fráze: „Čtěte dětem dvacet minut každý den“ zní již jako ohrané klišé, napadlo vás ale někdy, proč je tak nesmírně důležité, aby malému dítěti bylo předčítáno a aby si starší dítě četlo rádo samo? Přinášíme vám pár přesvědčivých důvodů, díky kterým i vy začnete každý den s předčítáním!

kniha napojená na dětskou hlavu

·         Rozvíjení slovní zásoby

Pokud máte doma malé dítě, které ještě mluvit neumí, nebo mluví zatím jen zřídka, může se zdát, že je předčítání zbytečné, nicméně opak je pravdou. Nyní se jedná o jednu z nejdůležitějších činností, kterou byste s dítětem měli provozovat. Takto malému dítě se teprve slovní zásoba rozvíjí a jeho mezek je právě jako houba. Vstřebává všechny nově uslyšená slova a je velice důležité, aby si je dítě umělo dát správně do kontextu. Naučí se tak nová slova rychleji a snadněji.

·         Rozvíjení fantazie

Dívat se na televizi je příliš snadné. Dítě sleduje to, co za něj již někdo vymyslel. Mozek je sval, a pokud se nebude procvičovat již v útlém věku, tak zakrní. Proto je velice důležité, aby ho malé dítě rozvíjelo aspoň tímto způsobem. Druhým kladným bodem nám může být to, že pokud chceme vychovat malého umělce, představivost a bujná fantazie se mu bude jistě hodit.

·         Utužování vztahů

Může se to zdát jako nesmysl, nicméně je tomu opravdu tak. Pokud si matka najde každý den čas, který věnuje jen a pouze dítěti, utváří se mezi nimi velice silné pouto, které zajisté upotřebí v dalších letech.
dítě které si čte

·         Biblioterapie

Pokud zrovna procházíte nějakou složitou životní situací, jako je například rozvod, úmrtí v rodině či vážná nemoc, může být pro vás kniha užitečným nástrojem, jak dítěti vysvětlit co se děje a jak se s nastalou situací vyrovnat. V dětské biblioterapii jde především o „léčbu duše“ pomocí hlavního hrdiny knihy, který prožívá stejnou situaci, jako dítě samo. Tento způsob terapie je hojně využíván u všech věkových kategorii.