Co vám prozradí teploměr v bazénu

Co vám prozradí teploměr v bazénu

Koupání v bazénu a ve vířivce by mělo mít svá pravidla a ta se týkají i teploty vody. Je to jeden z prvních ukazatelů, navíc snadno zjistitelný, který nám oznamuje, do jakého prostředí se chystáme vstoupit.

plovoucí kachnička na hladině

V plaveckých bazénech a všech veřejně provozovaných zařízeních, kromě venkovních letních nevyhřívaných bazénů by měla platit zásada stabilní teploty vody, dostatečně komfortní pro sport i rekreaci. Teplota vody by zkrátka neměla být ani příliš nízká, ani vysoká.

teploměr v bazénu

Pozor na úžeh. Víte, jaký je rozdíl mezi úžehem a úpalem? Úpal je poškození organismu vlivem vysoké teploty přímého slunečního záření, zatímco úžeh je poškození vlivem vysoké teploty obecně. Zdrojem úpalu je tedy pouze slunce, zatímco úžeh si můžete přivodit i různými kuriózními způsoby. Např. při jízdě v „nadupané“ tramvaji v letním vedru, kde je vydýchaný vzduch, a uvnitř tramvaje je třeba krátkodobě i 40 stupňů Celsia. Úžeh ovšem může vzniknout i ve vířivce, kdy tam překročí teplota 40 stupňů Celsia. Anebo při delším pobytu v termální vodě.

Ideální teplota vody ve vířivce – proto je stanovená ideální teplota pro koupání ve vířivé lázni na hodnotě mezi 36 a 39 stupni Celsia. Nejlepší je začínat na chladnější vodě, na 36 stupních a postupně teplotu zvyšovat na maximum http://www.rkmaximum.cz/ 39 stupňů. Orientujte se nejen podle teploměru do bazénu, ale hlavně podle svých niterných pocitů – pokud se již necítíte dobře a komfort se mění ve zhoršené pocity, teplotu vody snižte nebo si dejte přestávku.

Ideální teplota vody v bazénu – pro aktivní plavání, tedy hlavně velké plavecké bazény, platí ideální teplota vody zhruba 26 až 28 stupňů Celsia. Pro bazény rekreační, jako jsou nádrže na zahradě nebo menší hotelové bazény, by měla teplota vody přesáhnout hodnotu 28 stupňů. Pro kojence do šesti měsíců věku jde pak o hodnoty 30 až 36 stupňů, pro šesti až dvanácti měsíční batolata se teplota může snížit na 28 až 32 stupňů.