Informační a světelné LED panely mají budoucnost

Informační a světelné LED panely mají budoucnost

První červená dioda vyrobená v druhé polovině 60. let minulého století byla teprve nesmělou ukázkou možností polovodičových materiálů. Uplatnění nacházela ještě v 80. letech pouze v elektronických obvodech jako signalizační prvek. Teprve další možnosti osazování čipů a sériová výroba plnospektrálních bílých diod posunuly toto odvětví do popředí zájmu osvětlovací techniky.
led panel.jpg
V současné době se setkáváme v této oblasti s technickými inovacemi ze dvou směrů. První tón vývoje udává samotná LED technologie a parametry výrobců se soustředí do oblasti výkonu, svítivosti, a barev chromatičnosti. Druhým směrem jsou možnosti materiálů pro umístění diod do jednotlivých typů svítidel. A tak se běžně na trhu objevují ohebné LED pásky, které jistě všichni dobře znáte, a velkoplošné LED panely. Ty se dokonce začaly prezentovat ve flexibilní verzi, materiál na bázi silikonu umožňuje velkoplošné svítidlo tvarovat a kopírovat tím např. povrch zakřivené stěny.
šest diod.png

S informačními panely se setkáváme poměrně běžně každý den

Diody také pronikly do zobrazovacích zařízení ve formě výsledkových tabulí sportovišť. Využíváme je denně i v nádražních objektech při sledování vlakových a autobusových spojů. Informační tabule se vyrábí na zakázku, zákazník si volí typy provedení podle vzorkovníků a setkává se nejčastěji s těmito základními vlastnostmi:
· Základ informačních panelů tvoří speciální diody s vysokou svítivostí, se kterými běžně přicházíme do styku např. u plnospektrálních LED obrazovek. Vykazují extrémní svítivost i při osvitu slunečními paprsky, což je v tomto případě pochopitelně žádoucí.
· Zorný úhel panelů je zpravidla 70 stupňů ve svislém směru a 140 stupňů ve vodorovném směru. Široký pozorovací úhel je pro tyto výrobky rovněž podstatný.
· Panely mohou zobrazovat jak statický obraz, tak animaci, obrázky ve formátu jpeg, videosekvence ve formátu avi a mpeg, nebo přímé vysílání videosignálu.
hala na nádraží.jpg
· Podporují vizuální efekty, jako je zvětšování obrazu, nasouvání, blikání, rotaci atd.
· Celé zařízení lze ovládat přes webové rozhraní pomocí sériového portu RS 232, případně RS 485, či ethernet kabeláží.
· Konstrukce panelů je kompletně vyrobena ze slitiny hliníku, odolává povětrnostním vlivům, mechanickému namáhání, je opatřena krytím IP 65, které zajišťuje odolnost proti UV záření, dešti, sněhu, mrazu a větru.